Elektryczne płyty ceramiczne to przeszłość, najnowsze są gazowe

W typowej płycie ceramicznej obwody elektryczne ogrzewają określony obszar bezpośrednio pod naczyniem, w którym przyrządzamy potrawy. Niestety, ceny energii elektrycznej są dość wysokie, a taka kuchnia potrafi pobierać nawet 2000 W. Sytuację na rynku AGD zmienia jednak polska firma Solgaz. Płyta ceramiczna na gaz to polski, opatentowany przez producenta pomysł. Zaprojektowane przez nią wysoko wydajne palniki gazowe umieszczone pod płytą ceramiczną nagrzewają się i utrzymują temperaturę. Ceramiczna płyta gazowa i płyta elektryczna nie różnią się wyglądem ani w użytkowaniu.


Płyta gazowa, a wygląda jak indukcyjna

Palniki umieszczone pod płytą spalają bardzo dokładnie gaz. Pola grzewcze są ogrzewane dzięki zjawisku spalania katalitycznego: proces przebiega przy nadmiarze powietrza, co pozwala na dokładne spalanie paliwa, nawet w stosunkowo niskiej temperaturze (około 800 st. C). Podczas spalania katalitycznego emisja CO i NOx, gazów będących największym zagrożeniem podczas korzystania z urządzeń płomieniowych na gaz ziemny, jest bardzo niska, co sprawia, że palniki wykorzystujące proces katalizy są znacznie bezpieczniejsze do użytkowania w domu. Płyta ceramiczna na gaz, w porównaniu z płytą gazową – płomieniową, zmniejsza ryzyko zaczadzenia. Nie zwalnia to jednak posiadacza płyty Solgaz od zapewnienia w pomieszczeniach prawidłowej wentylacji.
Pole odkładcze - bezpłatny palnik - zostało oznaczone przez producenta poziomymi liniami
Ogrzewanie pola grzejnego w gazowej kuchence Solgaz odbywa się w specjalnie zaprojektowanym, ceramicznym palniku o porowatej strukturze. Reagent, niezbędny do przeprowadzenia reakcji, jest składnikiem budulcowym palnika. Aby osiągnąć odpowiednią podczas spalania katalitycznego temperaturę, palnik rozgrzewa się do ok. 800 st. C. W trakcie pracy kuchenki czujnik temperatury ogranicza, a nawet blokuje przepływ gazu, gdy palnik osiąga optymalną temperaturę. Skutkuje to znacznymi oszczędnościami w zużyciu paliwa. Gaz jest ponownie doprowadzany, gdy temperatura palnika spada. Na płycie ceramicznej odczyt temperatury podczas maksymalnego nastawienia wahał się miedzy 520 a 570 st. C. Podobne wartości można było odczytać podczas maksymalnego grzania palnika w płycie ceramicznej - elektrycznej.
Rozgrzane powietrze znad palników i spaliny przepływają przez specjalny przewód, ogrzewając płytę ceramiczną w miejscu, które nazwano bezpłatnym palnikiem. Podczas pracy największego palnika temperatura tego bezpłatnego pola grzewczego wynosiła nawet 280 st. C. Postawiony w tym miejscu czajnik lub garnek będzie powoli, ale systematycznie podgrzewał zawartość.

Komentarze

  1. Najlepsze efekty osiąga gdy kotły gazowe są zintegrowane z tym urządzeniem.
    oszczędność przede wszystkim.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty